Ciąża nie zmniejszy liczby umów terminowych, które można zawrzeć
Jeśli rozwiązanie umowy zawartej z pracownicą na czas określony miałoby przypaść po upływie trzeciego miesiąca ciąży, automatycznie przedłuża się ona do dnia porodu. Nie wpływa to na obowiązujący wobec niej limit terminowego zatrudnienia.
Czerwcową nowelą kodeksu pracy (ustawa z 25 czerwca 2015 r., DzU poz. 1220) ustawodawca dokonał licznych i znaczących zmian w tej ustawie. Jedna z nich dotyczyła art. 251 § 1 k.p. Przepis ten przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli dojdzie do przekroczenia powyższych limitów, uznaje się, że ta umowa została przekształcona w umowę na czas nieokreślony (art. 251 § 3 k.p.).
Celem tych ograniczeń jest w przeważającej mierze zapobieżenie nadużyciom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta