Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dla wszystkich 8000 zł ulgi podatkowej

20 października 2016 | Ekonomia
Kwota wolna w Polsce jedną z najniższych w UE
źródło: Rzeczpospolita
Kwota wolna w Polsce jedną z najniższych w UE

W systemie jednolitego podatku tradycyjnie pojęta kwota wolna może w ogóle zniknąć. Zastąpić ją mogą stawki podatkowe. Anna Cieślak-Wróblewska

Reforma podatkowa, nad którą pracuje rząd PiS, oprócz uproszczenia systemu ma spełniać wyborczą obietnicę podwyżki kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł z obecnych ok. 3,1 tys. zł. Gdyby taka podwyżka miała dotyczyć wszystkich podatników, kosztowałaby ok. 20 mld zł.

Problem w tym, że takich pieniędzy w budżecie państwa na razie nie ma i trudno znaleźć źródło tak ogromnych dochodów. Co prawda w ramach rządowej reformy bogatsi mają płacić więcej niż obecnie, ale nie da się od nich wyciągnąć dodatkowych 20 mld zł.

– Nie jest możliwe uzyskanie takich pieniędzy, nawet gdyby wzrosło obciążenie umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia czy osób najbogatszych – przyznaje nieoficjalnie jeden z członków zespołu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament