Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zrób w portfelu miejsce dla misiów

20 października 2016 | Moje pieniądze
WIG20 był znacznie słabszy od innych indeksów
źródło: Rzeczpospolita
WIG20 był znacznie słabszy od innych indeksów

Inwestycje | Analitycy lepiej oceniają małe i średnie spółki niż duże Jacek Mysior

Największe spółki tworzące WIG20 w tym roku rozczarowują, ale średnie i małe radzą sobie całkiem nieźle. Od początku roku indeksy skupiające giełdowych średniaków i maluchów: mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio 14 i 9 proc., podczas gdy WIG20 stracił w tym czasie blisko 8 proc.

Zdaniem analityków, choć kursy akcji mniejszych firm ostatnio rosły (zatem ich ceny nie są już zbyt atrakcyjne), wciąż warto się nimi interesować. Z kolei do papierów dużych firm eksperci są nastawieni sceptycznie z uwagi na wciąż znaczące ryzyko polityczne i tym samym możliwość dużych wahań.

– Spółki z WIG20 to przede wszystkim banki, nad którymi ciąży podatek bankowy i nierozwiązana kwestia kredytów frankowych. W skład indeksu wchodzą też spółki, gdzie głównym udziałowcem jest Skarb Państwa. Inwestorzy nie są zadowoleni z ostatnich decyzji w tych podmiotach, dlatego unikają akcji tych firm – wskazuje Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM. Zdaniem eksperta nie zanosi się na zmianę negatywnego postrzegania dużych spółek przez inwestorów.

Skorzystają na wzroście

Najkorzystniej prezentują się firmy średniej wielkości. Przyciągają inwestorów zadowalającą płynnością akcji oraz lepszymi perspektywami rozwoju w porównaniu z wieloma spółkami z indeksu WIG20. Średnie firmy mają szansę stać się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament