Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Związek nie wskaże dowolnej liczby chronionych członków

20 października 2016 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz
źródło: Rzeczpospolita

Organizacja związkowa przedstawiła pracodawcy listę członków podlegających ochronie przed zwolnieniem. Pracodawca ma wątpliwości, czy wszystkie wskazane osoby powinny korzystać z tego uprawnienia. Jak to sprawdzić?

Załóżmy, że uchwała zarządu organizacji związkowej wskazująca osoby podlegające ochronie zawiera 10 nazwisk. Pierwsze trzy osoby na liście to członkowie zarządu związku zawodowego. Kolejne pięć nazwisk to członkowie związku, niebędący w zarządzie, ale upoważnieni do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy. Dwie ostatnie osoby to szeregowi działacze, niewykonujący żadnych funkcji w strukturach związku. Związek zakładowy jest jedyną organizacją zakładową działającą u pracodawcy. Zrzesza 83 członków. Pracodawca jest spółką z o.o., w której zarządzie zasiadają trzy osoby. Dodatkowo pracodawca wyznaczył dwie osoby do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy.

Nie zawsze decyduje liczebność organizacji

Maksymalną liczbę działaczy związkowych podlegających ochronie można ustalić na dwa sposoby. Pierwszy, najczęściej spotykany, uzależnia ilość osób chronionych od liczebności organizacji związkowej (tzw. metoda progresywna). W przypadku organizacji zrzeszających więcej niż 20 członków jest to 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament