Trudno pozbawić etatu pracownika będącego radnym
PROCEDURA | Zamierzając zwolnić z pracy osobę pełniącą funkcję w gminie lub powiecie, pracodawca musi wcześniej uzyskać na to zgodę rady gminy, powiatu, województwa, w której działa ta osoba.
Zatrudnienie pracownika będącego zarazem radnym podlega szczególnej ochronie. Dotyczy to wszystkich radnych, a więc zarówno tych w gminie, powiecie, jak i województwach. Dlatego pracodawca zamierzający rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem będącym radnym musi najpierw uzyskać na to zgodę rady lub sejmiku województwa, w którym radny pełni swoją funkcję.
Wynika to z:
- art. 25 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2016 r., poz. 446 ze zm.),
- art. 22 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (DzU z 2016 r., poz. 814 ze zm.) oraz
- art. 27 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (DzU z 2016 r., poz. 486 ze zm.).
Zgodnie z tymi przepisami organ ten odmówi zgody, jeżeli podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu.
Szczególna ochrona stosunku pracy radnego powstaje z chwilą jego wyboru, czyli dzień powołania pracownika na funkcję radnego stanowi zarazem moment startu okresu ochronnego. Jego koniec zaś następuje z upływem kadencji radnego, chyba że wcześniej utraci mandat.
Zgoda wcześniej
Konieczność uzyskania zgody rady dotyczy każdego rodzaju stosunku pracy, a więc zarówno nawiązanego na podstawie umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta