Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczepionka na koszt pracodawcy to zwykle korzyść z PIT i ZUS

20 października 2016 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita

RACHUNKI | Wartość ochronnych szczepień przeciw grypie, fundowanych przez pracodawcę, zazwyczaj jest dla pracownika i zleceniobiorcy przychodem, podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu. Danin na rzecz ZUS i fiskusa można jednak uniknąć, spełniając kilka warunków.

Jako że jesień sprzyja wirusom i przeziębieniom, w tym okresie przedsiębiorcy często opłacają załodze szczepionki chroniące przed grypą. Nierzadko tego rodzaju bonus firmy oferują nie tylko pracownikom, ale też m.in. zleceniobiorcom. Przeznaczając określone środki na ochronne iniekcje, trzeba rozstrzygać, czy ich wartość powinna wchodzić do podstawy, od której nalicza się należności podatkowo-składkowe.

Zazwyczaj odpowiedź na takie pytanie brzmi twierdząco. Wynika to głównie z tego, że w polskim prawodawstwie przychody z tytułu zatrudnienia są rozumiane bardzo szeroko i uznaje się za nie zasadniczo wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, świadczenia pieniężne ponoszone za podwładnego, wartość nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, a także wartość pieniężną świadczeń w naturze i ich ekwiwalenty (bez względu na źródło finansowania). Niemniej jednak w pewnych okolicznościach koszty w postaci PIT i ZUS od zastrzyków nie powstaną. Dotyczy to np. pracowników socjalnych.

Najczęściej to przychód

Szeroka definicja przychodów, wywodząca się z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprawia, iż szczepienia ochronne przeciw grypie stanowią przysporzenie majątkowe, od którego co do zasady trzeba odprowadzać zarówno składki zusowskie, jak i zaliczki podatkowe.

Powyższe potwierdza odpowiedź...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament