Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki prawne kompensaty są takie same, jak zapłaty

20 października 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

U małego podatnika stosującego metodę kasową rozliczania VAT prawo do odliczenia podatku z faktur zakupu powstaje nie wcześniej niż za okres, w którym nastąpiło potrącenie wzajemnych należności.

- Jestem przedsiębiorcą, małym podatnikiem. VAT rozliczam metodą kasową. Czy w przypadkach, gdy z kontrahentami rozliczam się poprzez kompensatę, powstaje u mnie obowiązek podatkowy oraz prawo do odliczenia? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mali podatnicy mogą wybrać rozliczanie VAT tzw. metodą kasową. Istotą tej metody jest szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego. U małych podatników VAT korzystających z metody kasowej obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez nich dostaw towarów i świadczenia usług powstaje bowiem z dniem:

1) otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2) otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.

W przypadku małych podatników rozliczających VAT metodą kasową obowiązek podatkowy powstaje więc zawsze (w przypadku sprzedaży na rzecz podatników VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament