Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryczałt obejmuje także paliwo

20 października 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Ryczałtowy zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych (lub do celu prowadzenia działalności gospodarczej) obejmuje wszystkie koszty, w tym koszty paliwa.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 14 września 2016 r. (I SA/Kr 824/16).

Stan faktyczny

Obowiązujący w spółce regulamin przewiduje powierzenie samochodów służbowych pracownikom w celach i na potrzeby wykonywania przez nich obowiązków. Regulamin dopuszcza również możliwość używania tych aut do celów prywatnych. Określa on zasady rozliczania się pracownika z jazd prywatnych samochodem służbowym. Pracownik nie jest przy tym upoważniony do korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych w okresie urlopu wypoczynkowego przekraczającego jednorazowo trzy dni, a jazdy prywatne nie mogą przekroczyć 500 km miesięcznie. Wartość nieodpłatnego świadczenia w przypadku samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 określono na 250 zł miesięcznie, natomiast powyżej 1600 cm3 na 400 zł miesięcznie.

Z wniosku o wydanie interpretacji wynikało, że w przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wysokość wynagrodzenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych powyżej. Jeśli natomiast pracownik nie złoży stosownego oświadczenia, to firma przyjmuje, że wykorzystywał samochód służbowy do celów prywatnych przez okres pełnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament