Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeświadczenie o trwaniu zakazu konkurencji bywa złudne

20 października 2016 | Praca i ZUS | Karolina Nowak-Różycka

zmiany | Pracodawcę, który w ramach przekształceń w firmie przejął pracowników, nie wiążą zawarte z nimi umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Dotyczy to też osób, które już rozstały się z firmą i tylko lojalka nie pozwalała im na współpracę z konkurencją.

Umowy o zakazie konkurencji, popularnie zwane lojalkami, które mają obowiązywać po rozstaniu z pracownikami, stały się w wielu firmach regułą. Czasami jednak pracodawca mylnie zakłada, że raz zawarta umowa to idealne rozwiązanie, w pełni zabezpieczające jego interesy w każdej sytuacji. Nie dzieje się tak np. w sytuacji przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy, gdy umowa o zakazie konkurencji obowiązująca po ustaniu stosunku pracy nie przechodzi automatycznie na nowego pracodawcę.

Nowa spółka, stara kadra

Wraz z rozwojem swojej działalności pracodawcy ulegają rozmaitym przekształceniom, aby lepiej dostosować strukturę zatrudnienia do wymagań rynku i do sytuacji finansowej. Jednym z typowych przykładów takiego przekształcenia jest wniesienie części przedsiębiorstwa aportem do innej spółki. Jego skutkiem jest automatyczny transfer pracowników do spółki przejmującej na podstawie art. 231 k.p. Podstawową funkcją tego przepisu jest zagwarantowanie, aby restrukturyzacja przedsiębiorstw nie pociągała za sobą negatywnych skutków dla zatrudnionych. Cel ten jest realizowany poprzez umożliwienie pracownikom pozostania w zatrudnieniu u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament