Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grafik niekoniecznie, rejestr obowiązkowo

20 października 2016 | Praca i ZUS | Piotr Wojciechowski

Piotr Wojciechowski, |adwokat Właściwe ewidencjonowanie godzin aktywności i nieobecności w pracy to gwarancja poprawnego wyliczenia pensji. Szefowie często mają problemy z prawidłowym sporządzeniem tego wykazu.

Wolne ustala szef

DOKUMENTY

Nawet przy stałym rozkładzie czasu pracy można rozpisać grafik zadań na przyjęty w firmie okres rozliczeniowy.

- Kto decyduje o rozkładzie czasu pracy i czy praca sobotę jest możliwa tylko z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy?

Rozkłady czasu pracy, czyli tzw. grafiki, przygotowują zazwyczaj ci pracodawcy, którzy stosują pracę zmianową lub równoważne systemy czasu pracy. Podobnie będzie w tych firmach, gdzie pracuje się także w niedziele i święta.

U pracodawcy ze stałym rozkładem czasu pracy, czyli w firmach funkcjonujących od poniedziałku do piątku w stałych godzinach, gdzie soboty i niedziele są dniami wolnymi, wystarczą odpowiednie postanowienia w regulaminie pracy dotyczące organizacji pracy w zakładzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby również taki pracodawca rozpisał grafik pracy na przyjęty u siebie okres rozliczeniowy, np. miesięczny.

Ponadto art. 129 kodeksu pracy określa, że pracownicy powinni świadczyć pracę przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym, czyli 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie. Dniem wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy może być każdy dzień tygodnia z wyjątkiem niedzieli, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament