Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyt denominowany w kosztach firmy

20 października 2016 | Dobra Firma | Marek Piotrowski
Wzrost kursów walut obcych to problem dla przedsiębiorców, którzy w związku ze spłatą kredytów muszą płacić wyższe raty.
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Wzrost kursów walut obcych to problem dla przedsiębiorców, którzy w związku ze spłatą kredytów muszą płacić wyższe raty.

- Przedsiębiorca rozliczy w rachunku podatkowym wydatki na skapitalizowane odsetki od otrzymanej pożyczki. - Gdy kredyt był waloryzowany kursem waluty obcej i podatnik zwraca kwotę kapitału większą niż ta, którą otrzymał, do kosztów zaliczy tę różnicę. - Nie dotyczy to pożyczek udzielonych i spłacanych w walucie obcej, gdyż wtedy konieczne jest rozliczanie różnic kursowych. Marek Piotrowski

Wzrost kursów walut obcych to nie tylko problem tzw. frankowiczów, ale także przedsiębiorców, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podjęli ryzyko zawarcia umów kredytowych w walucie obcej lub denominowanych kursem waluty obcej. Przedsiębiorcy tacy często zmagają się z koniecznością spłaty poszczególnych rat kredytowych w wysokości znacznie wyższej niż zakładana pierwotnie, czyli wyższych niż te, które wyliczyli sobie po kursie waluty z dnia pozyskania kredytu. Czy mogą oni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę część raty kredytowej, która jest związana ze wzrostem kursu waluty?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament