Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednolity podatek wygeneruje zatory płatnicze

20 października 2016 | Prawo | Paweł Mazurkiewicz

Po likwidacji liniowego PIT przedsiębiorcy będą płacić z góry, często na długo przed otrzymaniem należności, nawet 63 proc. daniny. Małe firmy mogą tego nie wytrzymać – ostrzega doradca podatkowy.

Propozycja tzw. jednolitego podatku dochodowego – której pewne podstawowe założenia zostały przedstawione w ostatnich tygodniach – jest z pewnością najistotniejszą zmianą w polskim systemie podatku dochodowego od osób fizycznych od 25 lat.

Warto prześledzić te założenia pod kątem pragmatyzmu i oparcia o znajomość realiów życia gospodarczego w naszym kraju. Wydaje się, że pomysł na nowy PIT (polegający na istotnej podwyżce stawek podatku dla lepiej zarabiających oraz likwidacji preferencyjnego opodatkowania osób prowadzących działalność gospodarczą) – mówiąc najostrożniej – nie we wszystkich aspektach oparty został na analizie zachowań i bolączek najliczniejszej i z punktu widzenia społecznego najistotniejszej części klasy przedsiębiorców – osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Dotykającym ich problemem są zatory płatnicze. Jednocześnie, obciążenie podatkiem dochodowym w zakresie dochodów uzyskiwanych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10579

Wydanie: 10579

Spis treści
Zamów abonament