Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż można ubiegać się o dotacje

31 października 2017 | Fundusze Europejskie
Maciej Surdyk, dyrektor zarządzający Pionem Rozwoju Bankowości Przedsiębiorstw w Alior Banku.
źródło: materiały prasowe
Maciej Surdyk, dyrektor zarządzający Pionem Rozwoju Bankowości Przedsiębiorstw w Alior Banku.

finanse | Minęły już ponad dwa lata od rozpoczęcia wydatkowania funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020. W tym czasie instytucje publiczne ogłosiły setki konkursów dotacyjnych, a o dopłaty ubiegały się tysiące beneficjentów - w tym mali i średni przedsiębiorcy. Wielu z nich uzyskało i już rozliczyło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Znaczna część środków unijnych dla firm została rozdzielona, jednak jeszcze w tym i w przyszłym roku zostanie ogłoszonych wiele naborów wniosków. Wciąż można wystartować. Do wyboru jest wiele opcji, w ramach których można otrzymać pieniądze np. na rozwój działalności.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o pozyskanie funduszy w ramach programu Inteligentny Rozwój na lata 2014–2020 (POIR) – Badania na rynek i kredyt na Inwestycje Technologiczne oraz w konkursach ogłaszanych w ramach regionalnych programów operacyjnych.

O sukcesie decyduje m.in. dobrze przygotowany i złożony w terminie wniosek.

Liczą się czas i pieniądze

– Po pierwsze, należy sprawdzić terminy składania dokumentów. Konkursy dotacyjne ogłaszane są według przyjętego harmonogramu, określanego dla danego roku. Harmonogramy na 2018 rok powinny być opublikowane na stronach internetowych odpowiednich instytucji do 30 listopada. Warto zatem odpowiednio wcześnie się dowiedzieć, kiedy ma być ogłoszony interesujący nas konkurs i do kiedy należy składać wnioski o dofinansowanie. Należy mieć także na uwadze czas potrzebny na przygotowanie dokumentów. Niektóre schematy dotacyjne dotyczą finansowania prowadzenia badań naukowych lub wdrożenia ich wyników. W takim przypadku przemyślenie optymalnych rozwiązań, skonsultowanie ich z ekspertami i dobre opisanie może zająć sporo czasu nawet jeśli zlecimy przygotowanie wniosku zewnętrznej firmie doradczej. Pamiętajmy też, że ocena wniosku (formalna i merytoryczna) zajmuje instytucjom publicznym zazwyczaj kilka miesięcy – mówi Maciej Surdyk, dyrektor zarządzający Pionem Rozwoju Bankowości Przedsiębiorstw w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament