Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co powinno zawierać pouczenie

31 października 2017 | Administracja | Katarzyna Marczuk-Pieńkowska

Postępowanie | Ustawodawca przewidział mechanizmy ochronne dla podmiotu, który zastosował się do błędnego pouczenia, zawartego w decyzji administracyjnej lub nieprawidłowo dokonał danej czynności wobec jego braku.

Pouczenie organu administracji to nie tylko wymagany prawem element decyzji administracyjnej, ale i istotny drogowskaz na ścieżce dalszego postępowania, zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednią wiedzy prawniczą, a rozstrzygnięcie organu administracji wymaga zaskarżenia. W praktyce często się jednak zdarza, że pouczenie, które z zasady powinno być prawidłowe, nie jest wolne od wad lub jest całkowicie pominięte.

Elementy pouczenia

Stosownie do art. 107 § 1 pkt 7 ustawy z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego, decyzja powinna zawierać wyjaśnienie:

- czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz

- o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach jego zrzeczenia się.

Ponadto, w świetle art. 107 § 1 pkt 9 powołanej ustawy, gdy istnieje możliwość wniesienia powództwa do sądu powszechnego, sprzeciwu od decyzji lub skargi do sądu administracyjnego – w rozstrzygnięciu organu zawrzeć należy również informację o:

- dopuszczalności wniesienia tych środków prawnych oraz

- wysokości opłaty od powództwa lub wpisu od skargi lub sprzeciwu od decyzji, jeżeli mają one charakter stały, albo podstawie do wyliczenia opłaty lub wpisu o charakterze stosunkowym, a także

- możliwości ubiegania się przez stronę o zwolnienie od kosztów albo przyznanie prawa pomocy.

Wskazane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament