Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drzwi do badania tytułów prawnych

31 października 2017 | Rzecz o prawie | Marcin Wnukowski

Cały proces usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych budzi powszechne zainteresowanie, także tych, którzy zainwestowali środki w rynek nieruchomości warszawskich.

Dlatego warto pokusić się o komentarz do działań komisji i ewentualnego dalszego rozwoju wydarzeń.

Zaczęło się tak

W marcu 2017 r. Sejm przyjął kontrowersyjną ustawę powołującą komisję do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich. Komisja rozpoczęła prace w czerwcu. Niespełna cztery miesiące jej działania doprowadziło do zmian na mapie warszawskiej reprywatyzacji, a także do zatrzymania ponad 20 osób zaangażowanych w dotychczasowe procesy reprywatyzacyjne. Określenie „reprywatyzacja" dotyczy nieruchomości, które tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej zostały znacjonalizowane na mocy tzw. dekretu Bieruta. Po upadku komunizmu dawni właściciele, ich spadkobiercy i osoby, które kupiły od nich roszczenia (często nazywane„czyścicielami kamienic"), zabiegali o unieważnienie decyzji uwłaszczeniowych, o zwrot przejętych nieruchomości lub o odszkodowania. Skala procesów reprywatyzacyjnych oraz metody stosowane przez niektórych „czyścicieli kamienic" w ostatnim roku zostały poddane dokładnej kontroli, czego wynikiem był wybuch głośnej afery.

Komisja wezwała też do stawienia się przed nią prezydent stolicy. Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła, twierdząc, że nowa ustawa jest niezgodna z konstytucją....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament