Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A może sędziowie pokoju

31 października 2017 | Prawo | Krzysztof Szczucki

Projekty ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wywołały ożywioną dyskusję nie tylko o samych regulacjach, które zaproponowano w przedłożonych projektach, ale także o sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i potrzebie ewentualnych zmian organizacyjnych, strukturalnych, proceduralnych i kadrowych.

Chyba nie ma dzisiaj osoby, niezależnie od tego, jakie środowisko i poglądy reprezentuje, która nie uważałaby, że zmiany są potrzebne i trzeba o nich rozmawiać. Nawet w wypowiedziach w całości kontestujących projekty ustaw podnosi się jednocześnie, że jakaś reforma jest potrzebna. Uważam, że dyskutując o sądownictwie, warto także zastanowić się nad zmianami w rozstrzyganiu spraw najdrobniejszych, stanowiących dzisiaj duże obciążenie dla sądów. Nie chodzi o to, żeby je bagatelizować. Nierzadko dla obywatela dotkniętego taką sprawą jest ona nie tylko ważna, ale też może tworzy jedyną okazję do kontaktu z wymiarem sprawiedliwości. Problem wymaga przemyślenia także z perspektywy ewentualnej zmiany konstytucji.

Do kategorii spraw drobnych, a jednocześnie będących znakomitą większością spraw rozpatrywanych w sądach rejonowych, należą m.in. postępowania w sprawach o wykroczenia oraz sprawy cywilne o niewielkiej wartości przedmiotu sporu. Obszarów działalności sądów, które wymagają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament