Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy organ odmówi ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji

31 października 2017 | Administracja

W przypadku, gdy przed organem nadzoru budowlanego toczy się postępowanie legalizacyjne w sprawie obiektu budowlanego wykonanego samowolnie, a w innym, toczącym się równolegle postępowaniu ten sam inwestor ubiega się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, która niezbędna jest do przedłożenia właśnie w wyżej wskazanym postępowaniu legalizacyjnym, to zakres inwestycji określonej we wniosku o decyzję o warunkach zabudowy powinien być identyczny, jak zakres inwestycji określony przez organ nadzoru budowalnego w postępowaniu legalizacyjnym. Tomasz Duchniak

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 września 2017 r. (II OSK 46/16), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 26 sierpnia 2015 r. (sygn. akt II SA/Ke 326/15). Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym.

Inwestor wystąpił do prezydenta miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na odbudowie budynku gospodarczego związanej ze zmianą sposobu użytkowania z budynku gospodarczego na mieszkalny. W toku postępowania prezydent miasta ustalił, że w miejscu wskazanym we wniosku o wydanie ww. decyzji wybudowany został nowy budynek mieszkalny.

W sprawie wybudowania nowego obiektu budowlanego bez pozwolenia na budowę tzw. postępowanie legalizacyjne wszczął powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB). W wyniku przeprowadzonej kontroli organ ten ustalił, że inwestor wybudował budynek mieszkalny jednorodzinny z dwoma lokalami mieszkalnymi, parterowy, podpiwniczony z poddaszem użytkowym i dachem o konstrukcji drewnianej. Przed wykonaniem tych robót budowlanych inwestor nie uzyskał wymaganego przez przepisy pozwolenia na budowę. W związku z powyższymi ustaleniami PINB wstrzymał roboty budowlane, a następnie nałożył na inwestora obowiązek przedstawienia ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy.

Inwestor złożył do prezydenta miasta uzupełnienie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy poprzez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament