Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy osoba po spożyciu alkoholu może przebywać w miejscu publicznym

31 października 2017 | Administracja

Rada gminy nie może rozstrzygać uchwałą kwestii ustalonych w powszechnie obowiązujących przepisach. W miejscu powszechnie dostępnym mają prawo przebywać także osoby przestrzegające ładu i porządku, choć znajdujące się w stanie nietrzeźwym.

- Rada gminy chce uzupełnić regulamin korzystania z parku przez zakazanie przebywania w parku osobom nietrzeźwym. Czy będzie to zgodne przepisami?

Nie. Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) rada gminy może ustanawiać akty prawa miejscowego ustalające zasady i tryb korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Jak wyjaśniono np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 czerwca 2017 r. (sygn. II OSK 2529/15, LEX nr 2351683), pojęcie „zasady i tryb korzystania" przewiduje kompetencję rady do formułowania norm abstrakcyjnych i generalnych ustalających reguły zachowania się w obrębie obiektów i urządzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament