Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie firmy w drodze do innowacyjności

31 października 2017 | Rzeczpospolita Cyfrowa
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorczość | Liczba firm inwestujących w działalność badawczo-rozwojową najszybciej rośnie w sektorze technologii Barbara Mejssner

Innowacyjność jest dziś motorem rozwoju gospodarki. Lepsze technologicznie produkty i usługi zapewniają firmom wysokie miejsca na międzynarodowym, konkurencyjnym rynku, a to z kolei oznacza większe wpływy podatkowe i możliwości budżetowe państwa.

Niestety, obecny poziom inwestycji w badania i rozwój wciąż nie jest w Polsce zadowalający. Jak wynika z raportu Deloitte „Poland Corporate R&D Report 2016", 33 proc. polskich firm przeznacza na działalność badawczo-rozwojową jedynie 3 proc. swoich obrotów, a tylko 17 proc. powyżej 10 proc.

W dziedzinie innowacyjności wyróżnia się jedynie sektor nowoczesnych technologii: tutaj aż 76 proc. firm inwestuje w badania i rozwój, a przychody z tych działań mają znaczny udział w ich przychodach operacyjnych.

Siłą Polski nie jest więc działalność badawczo-rozwojowa i daleko nam do liderów, co dobrze widać w rankingach innowacyjności.

W „Bloomberg Innovation Index" zajęliśmy w 2016 roku 25. miejsce (na 50 badanych państw), przesuwając się w stosunku do 2015 o jedno miejsce do przodu.

Z kolei w globalnym rankingu „The Global Innovation Index. Winning with Global Innovation 2016" Polska uplasowała się na 39. miejscu na 128 badanych krajów.

Natomiast w publikowanym przez Komisję Europejską rankingu „European Innovation Scoreboard 2016" zajmujemy 23. pozycję wśród 28 państw, a w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament