Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Okęcie trzeba jeszcze inwestować

31 października 2017 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Mariusz Szpikowski Zamierzamy zwiększyć przepustowość dróg startowych, rozbudować strefę non-Schengen, wydłużyć pirs południowy i przebudować północny – mówi szef PPL i Lotniska Chopina.

 

Rz: Nawet jeśli Centralny Port Komunikacyjny powstanie w planowanym czasie, to i tak przynajmniej przez dziesięć lat Lotnisko Chopina będzie odgrywało rolę głównego portu lotniczego w Polsce. Co pan zamierza zrobić, żeby ruch na tym lotnisku był w miarę płynny?

Ograniczeniem jest m.in. przepustowość dróg startowych realnie wynosząca 38–40 operacji lotniczych na godzinę, przepustowość powierzchni terminalowych, liczba płyt postojowych i stanowisk kontaktowych czy braki możliwości rozbudowy lotniska. Są ograniczenia hałasowe, które limitują liczbę operacji lotniczych w ciągu doby do około 600. Przy tym zapotrzebowanie na operacje lotnicze nie jest równomiernie rozłożone w ciągu doby, poszczególnych dni tygodnia, a także jest zróżnicowane sezonowo. Dlatego tak często przywoływana przepustowość Lotniska Chopina oscylująca wokół 22 mln pasażerów jest czysto teoretyczna. Tymczasem już dziś w określonych godzinach wynikających z fal przylotów i odlotów zbliżamy się lub wręcz osiągamy granice przepustowości infrastrukturalnej i środowiskowej. Głównym celem i misją Lotniska Chopina jest stworzenie ruchu przesiadkowego, który zostanie przeniesiony do CPK w chwili otwarcia i będzie stanowił jego bazę.

Jakie zmiany organizacyjne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament