Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lawinowy skutek spóźnionego odwołania

31 października 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Po uprawomocnieniu się decyzji ZUS ustalającej obowiązek ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca nie może podważać tych ustaleń, odwołując się od decyzji określającej wysokość nieopłaconych składek.

- Odebrałem decyzję ZUS z 20 października 2017 r. w sprawie zadłużenia składkowego za okres styczeń – maj 2017 r. Wcześniej ZUS wydał też decyzję, w której ustalił, że w tym okresie podlegałem ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności. Sąd odrzucił moje odwołanie od tej decyzji, bo przekroczyłem termin. Nie badał zatem argumentu, że czasowo nie wykonywałem wówczas usług. Czy zasadne będzie odwołanie do sądu w sprawie zadłużenia składkowego z tym argumentem, że nie prowadziłem działalności? Wcześniej nie mogłem się merytorycznie bronić, bo sąd odrzucił odwołanie. – pyta czytelnik.

Nie. Brak jest uzasadnionych podstaw do złożenia odwołania od decyzji ZUS w sprawie zadłużenia składkowego. Przywołanie w tym odwołaniu argumentu nieprowadzenia działalności gospodarczej byłoby spóźnione i bezprzedmiotowe. Taka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament