Nakaz osobistego wykonania części zamówienia trzeba uzasadnić
Zamawiający określając warunki udziału w przetargu powinien ustalić, czy inne instrumenty nie mogą doprowadzić do takiego skutku, który zamierza on osiągnąć poprzez nakaz osobistego wykonania części zamówienia.
Krajowa Izba Odwoławcza wyrokiem z 21 września 2017 r. (KIO 1837/17) uwzględniła odwołanie i nakazała: usunąć ze specyfikacji istotnych warunków zamówienie wymóg osobistego wykonania przez wykonawcę części zamówienia oraz przyznać wykonawcom uprawnienia do polegania na zasobach podmiotów trzecich.
Jedno zamówienie, dwa świadczenia
Zamawiający prowadził przetarg nieograniczony na „Budowę międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, tj. budowa Tłoczni Strachocina". Proceduralnym novum dla zainteresowanych wykonawców było to, iż zamawiający objął zamówieniem dwa świadczenia, wcześniej nabywane w odrębnych postępowaniach. Pierwsze świadczenie obejmowało roboty budowlane, polegające na budowie węzła-rozdzielczo-pomiarowego w określonej lokalizacji wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Drugie – usługę długoterminowego serwisu na agregaty sprężarkowe, zainstalowane w tej lokalizacji. Zamawiający przyjął taką formułę łączoną, gdyż chciał uniknąć mankamentów stwierdzonych podczas wykonywania wcześniejszych umów (zawieranych w odrębnych postępowaniach). Zamawiający stwierdził, że jeżeli postępowanie obejmowało jedynie roboty budowlane (wraz z dostawą urządzeń), to wykonawcy nie posiadali pełnej wiedzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta