Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki za emeryta po 1 października

31 października 2017 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

ROZLICZENIA | Po obniżeniu wieku emerytalnego nie zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom przez zarobkujących emerytów i rencistów. Nadal wszystko zależy więc od podstawy świadczenia pracy oraz wysokości przychodów.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne określają przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778; dalej ustawa systemowa). Od 1 października br., tj. od dnia obniżenia wieku emerytalnego, zasady te nie uległy zmianie. Tym samym składki za pracujących emerytów należy opłacać na dotychczasowych zasadach.

Etat przy świadczeniu

W myśl art. 9 ust. 4 ustawy systemowej, osoby będące pracownikami, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Pracodawca, który podpisał umowę z taką osobą, ma obowiązek opłacać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także na ubezpieczenie zdrowotne. Konieczność opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zależy natomiast od wieku pracownika. Nie ma takiego obowiązku w przypadku kobiet, które ukończyły 55 lat, oraz mężczyzn – po ukończeniu 60 lat. Zatem za osobę, która posiada uprawnienia emerytalne, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament