Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki za emeryta po 1 października

31 października 2017 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

ROZLICZENIA | Po obniżeniu wieku emerytalnego nie zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom przez zarobkujących emerytów i rencistów. Nadal wszystko zależy więc od podstawy świadczenia pracy oraz wysokości przychodów.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne określają przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778; dalej ustawa systemowa). Od 1 października br., tj. od dnia obniżenia wieku emerytalnego, zasady te nie uległy zmianie. Tym samym składki za pracujących emerytów należy opłacać na dotychczasowych zasadach.

Etat przy świadczeniu

W myśl art. 9 ust. 4 ustawy systemowej, osoby będące pracownikami, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Pracodawca, który podpisał umowę z taką osobą, ma obowiązek opłacać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także na ubezpieczenie zdrowotne. Konieczność opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zależy natomiast od wieku pracownika. Nie ma takiego obowiązku w przypadku kobiet, które ukończyły 55 lat, oraz mężczyzn – po ukończeniu 60 lat. Zatem za osobę, która posiada uprawnienia emerytalne, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament