Składki za emeryta po 1 października
ROZLICZENIA | Po obniżeniu wieku emerytalnego nie zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom przez zarobkujących emerytów i rencistów. Nadal wszystko zależy więc od podstawy świadczenia pracy oraz wysokości przychodów.
Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne określają przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778; dalej ustawa systemowa). Od 1 października br., tj. od dnia obniżenia wieku emerytalnego, zasady te nie uległy zmianie. Tym samym składki za pracujących emerytów należy opłacać na dotychczasowych zasadach.
Etat przy świadczeniu
W myśl art. 9 ust. 4 ustawy systemowej, osoby będące pracownikami, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Pracodawca, który podpisał umowę z taką osobą, ma obowiązek opłacać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także na ubezpieczenie zdrowotne. Konieczność opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zależy natomiast od wieku pracownika. Nie ma takiego obowiązku w przypadku kobiet, które ukończyły 55 lat, oraz mężczyzn – po ukończeniu 60 lat. Zatem za osobę, która posiada uprawnienia emerytalne, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta