Brak bezstronności członka kolegium uzasadnia jego wyłączenie
Członek samorządowego kolegium odwoławczego podlega wyłączeniu we wszystkich sytuacjach, które powodują wyłączenie pracownika organu od udziału w postępowaniu. Dotyczy to także wyłączenia z powodu okoliczności mogących wywołać wątpliwość co do jego obiektywizmu.
- Strona wniosła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez samorządowe kolegium odwoławcze. Czy strona może domagać się wyłączenia od udziału w postępowaniu członka kolegium, który nie brał udziału w wydaniu decyzji objętej wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale w odniesieniu do którego strona ma – jej zdaniem uzasadnione – wątpliwości co do jego obiektywizmu?
Tak. Powinna jednak uprawdopodobnić okoliczności mogące wywoływać wątpliwość co do bezstronności tej osoby.
Zgodnie z art. 127 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) od decyzji wydanej w I instancji przez samorządowe kolegium odwoławcze stronie nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może jednak zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. W art. 27...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta