Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mistrzowie bez toru

31 października 2017 | Życie Opola i Ziemi Opolskiej | Olgierd Kwiatkowski
W kwietniu w Hongkongu Adrian Tekliński zdobył złoty medal mistrzostw świata w młodej, ale bardzo widowiskowej torowej konkurencji – scratchu
źródło: AFP
W kwietniu w Hongkongu Adrian Tekliński zdobył złoty medal mistrzostw świata w młodej, ale bardzo widowiskowej torowej konkurencji – scratchu

Mimo że tor kolarski w Brzegu dawno został zburzony, lokalny klub Ziemia Brzeska wychowuje olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy w kolarstwie torowym.

Ten rok przejdzie do klubowej historii. W kwietniu w Hongkongu Adrian Tekliński zdobył złoty medal mistrzostw świata w młodej, ale bardzo widowiskowej torowej konkurencji – scratchu. Na tej samej imprezie w wyścigu punktowym inny kolarz z Brzegu Wojciech Pszczolarski wywalczył brąz.

Przed tygodniem podczas mistrzostw Europy w Berlinie wraz z Danielem Staniszewskim Pszczolarski zajął trzecie miejsce w madisonie.

Zawodnicy Ziemi Brzeskiej zdobywali mnóstwo medali, trener Franciszek Moszumański wyliczył, że blisko 270 (wliczając w to przełaje, szosę i wszystkie kategorie wiekowe), ale nie zdarzyło się jeszcze, żeby w zawodach tej rangi, i to wśród seniorów, trzy razy zawodnicy z Brzegu stanęli na podium.

Był sobie tor

Najbardziej zaskakująca refleksja związana z tym osiągnięciami pojawia się, gdy przejrzy się listę obiektów sportowych w Brzegu. W mieście mistrza świata na torze nie ma toru kolarskiego. Są: stadion piłkarski, spełniający również rolę obiektu lekkoatletycznego, pływalnia, korty tenisowe, ale do jazdy na rowerze służą tylko szosa i ścieżki.

Welodrom w Brzegu jednak istniał. Wybudowali go jeszcze Niemcy w latach 20. XX w. W związku z kryzysem gospodarczym inwestycja w obiekty sportowe była wówczas środkiem ograniczającym bezrobocie.

Władze postanowiły więc postawić w parku Wolności im. Peppela (były burmistrz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament