Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakich poleceń nie może wydawać przełożony

31 października 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Służba cywilna | Za niewykonanie polecenia służbowego członek korpusu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, a gdy powstała szkoda – także materialnej. Ale tylko wtedy, gdy przełożony mógł takie polecenie wydać. Małgorzata Jankowska

Jednym z podstawowych obowiązków członka korpusu służby cywilnej jest obowiązek wykonywania poleceń służbowych przełożonych. Tak wynika z art. 77 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Użycie przez ustawodawcę liczby mnogiej oznacza, że nie chodzi tu tylko o bezpośredniego przełożonego członka korpusu tej służby, ale o każdego przełożonego włącznie z kierownikiem urzędu oraz dyrektorem generalnym. Oczywiście, jeśli między przełożonym a podwładnym istnieje podległość organizacyjna. W innym przypadku polecenie takie będzie, bowiem nieskuteczne.

Przykład

Nieskuteczne będzie polecenie wydane członkowi korpusu sc przez osobę niezwiązaną z nim podległością organizacyjną, nawet jeśli znajduje się ona wyżej w hierarchii urzędu, np. przez dyrektora innego departamentu niż ten, w którym członek korpusu sc jest zatrudniony.

Podległość służbowa, jak podkreśla się w piśmiennictwie (Wojciech jr. Góralczyk – Kierownictwo w prawie administracyjnym – Wolters Kluwer Polska) wynika ze struktury organizacyjnej urzędu i jest zasadniczo stała. Może jednak ulegać określonym zmianom w przypadku czasowego oddelegowania członka korpus sc do innej komórki organizacyjnej lub w przypadku włączenia go w skład zespołu zadaniowego. W takiej sytuacji podstawą prawną dla wydawania poleceń służbowych będzie z reguły akt prawny powołujący ten zespół (np. zarządzenie ministra)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament