Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wszystkie żłobki skorzystają ze zwolnienia podatkowego

31 października 2017 | Administracja | Rafał Kran

Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzone zostanie nowe zwolnienie w podatku od nieruchomości. Podatku nie będą musiały płacić żłobki i kluby dziecięce. Treść nowego przepisu może budzić wątpliwości co do zakresu zastosowania.

Nowe zwolnienie zostało przyjęte ustawą z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Będzie ono wprowadzone do art. 7 ust. 2 pkt 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dniem 1 stycznia 2018 r. Z podatku będą zwolnione „żłobki i kluby dziecięce oraz prowadzące je podmioty, w zakresie nieruchomości zajętych na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego".

Jak rozumieć żłobek i klub dziecięcy

Ustawa podatkowa nie definiuje żłobka i klubu dziecięcego. Pomimo braku bezpośredniego odesłania, należy przyjąć rozumienie tych pojęć nadane im w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Tym bardziej, że na mocy ustawy zmieniającej, zwolnienie dla żłobków zostało powielone w ustawie o opiece. Ustawa ta zawiera szczegółowe wymogi dla żłobków i klubów dziecięcych. W porównaniu do żłobków, klubom dziecięcym stawia się mniejsze wymagania, a ponadto opieka odbywa się w ograniczonym czasie dziennym, są one przeznaczone dla dzieci od 1 roku życia i możliwe jest uczestnictwo rodziców w zajęciach.

Sale zabaw

Zwolnienie będzie mieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament