Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cholesterolowa bomba pokoleniowa

31 października 2017 | Nauka | Urszula Piasecka
Uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” o hipercholesterolomii rodzinnej
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” o hipercholesterolomii rodzinnej

Chorzy na hipercholesterolemię rodzinną mają kilkadziesiąt razy wyższe ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych niż osoby z ogólnej populacji. W Polsce aż 99 proc. z nich nie ma jednak postawionej diagnozy i nie leczy się.

Tym osobom można pomóc uniknąć przedwczesnych zawałów serca, udarów mózgu i zgonów z ich przyczyn, dzięki wdrożeniu programów badań przesiewowych oraz zorganizowaniu kompleksowej opieki – przekonywali uczestnicy debaty poświęconej hipercholesterolemii rodzinnej, która odbyła się 26 października w redakcji „Rzeczpospolitej". Koszty tych działań byłyby znacznie niższe niż skutki niewykrywania i nieleczenia choroby.

Ponieważ nawet ścisła dieta i regularna aktywność fizyczna nie obniżają u tych chorych poziomu cholesterolu do bezpiecznych wartości, istotnym warunkiem ich skutecznego leczenia jest farmakoterapia. U większości pacjentów skuteczne są statyny, jednak mała grupa powinna mieć dostęp do skutecznej i wygodnej terapii nowymi lekami z grupy inhibitorów PCSK9.

Podczas debaty Joanna Parkitna z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przyznała, że w drugiej połowie października do AOTMiT trafił wniosek o program lekowy dla jednego z inhibitorów PCSK9 w hipercholesterolemii uwarunkowanej genetycznie. Według niej w ciągu 60 dni powinny się pojawić rekomendacje prezesa AOTMiT w tej sprawie.

Tykająca bomba

„Hipercholesterolemia rodzinna jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysokim poziomem cholesterolu we krwi, zwłaszcza frakcji LDL, czyli tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament