Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus radzi: sprawdź kontrahenta

31 października 2017 | Prawo | Monika Pogroszewska Przemysław Wojtasik

rozliczenia | Przedsiębiorca może odliczyć podatek z faktur od firm czekających na wpis do VAT-owskiego rejestru. Skarbówka ostrzega jednak przed problemami.

Zakładający działalność gospodarczą, ciągle muszą długo czekać na VAT-owską rejestrację. A ich kontrahenci ciągle nie są pewni, czy odliczenie podatku z wystawianych przez nich faktur nie spowoduje sporu ze skarbówką. Fiskus oficjalnie zgadza się na odpis VAT. W praktyce jednak urzędnicy sugerują tym, którzy to zrobili, korektę rozliczeń.

Spójrzmy na sprawę opisaną nam przez jednego z przedsiębiorców. W deklaracji za maj odliczył VAT z faktury dokumentującej nabycie usługi. W październiku dostał pismo z urzędu skarbowego z informacją, że sprzedawca nie był w momencie wystawienia faktury czynnym podatnikiem VAT (tak wynika z analizy danych zawartych w Jednolitym Pliku Kontrolnym).

Urząd podkreśla, że „wystawcą faktury powinien być podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT". Dodaje, że „działania naruszające istniejący porządek prawny monitorowane są przez właściwe organy skarbowe" i prosi o „zachowanie należytej staranności przy korzystaniu z prawa do odliczenia". A na koniec: „jeżeli przy sporządzaniu deklaracji popełniono błąd, istnieje prawo jego poprawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament