Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus radzi: sprawdź kontrahenta

31 października 2017 | Prawo | Monika Pogroszewska Przemysław Wojtasik

rozliczenia | Przedsiębiorca może odliczyć podatek z faktur od firm czekających na wpis do VAT-owskiego rejestru. Skarbówka ostrzega jednak przed problemami.

Zakładający działalność gospodarczą, ciągle muszą długo czekać na VAT-owską rejestrację. A ich kontrahenci ciągle nie są pewni, czy odliczenie podatku z wystawianych przez nich faktur nie spowoduje sporu ze skarbówką. Fiskus oficjalnie zgadza się na odpis VAT. W praktyce jednak urzędnicy sugerują tym, którzy to zrobili, korektę rozliczeń.

Spójrzmy na sprawę opisaną nam przez jednego z przedsiębiorców. W deklaracji za maj odliczył VAT z faktury dokumentującej nabycie usługi. W październiku dostał pismo z urzędu skarbowego z informacją, że sprzedawca nie był w momencie wystawienia faktury czynnym podatnikiem VAT (tak wynika z analizy danych zawartych w Jednolitym Pliku Kontrolnym).

Urząd podkreśla, że „wystawcą faktury powinien być podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT". Dodaje, że „działania naruszające istniejący porządek prawny monitorowane są przez właściwe organy skarbowe" i prosi o „zachowanie należytej staranności przy korzystaniu z prawa do odliczenia". A na koniec: „jeżeli przy sporządzaniu deklaracji popełniono błąd, istnieje prawo jego poprawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10892

Wydanie: 10892

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament