Małej firmie trudniej sprawdzić chorego pracownika
Przez pierwsze 33 dni choroby szef, który chciałby skontrolować podwładnego na zwolnieniu lekarskim, jest skazany sam na siebie
Masz wątpliwości, jak podwładny wykorzystuje zwolnienie i czy rzeczywiście jest chory? Możesz go skontrolować. Takie prawo ma też ZUS, ale z własnej inicjatywy wkracza tylko wtedy, gdy jest bezpośrednio płatnikiem zasiłku chorobowego. Z taką sytuacją mamy zaś do czynienia w wypadku firm ubezpieczających chorobowo do 20 osób (jak wszyscy pracodawcy wypłacają one z własnych środków wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni zwolnienia, a potem wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS). Więksi pracodawcy są płatnikami zarówno wynagrodzenia, jak i zasiłku chorobowego.
Wielkość firmy ma też znaczenie przy ustalaniu zasad kontroli.
ZUS zbada, czy lekarz miał rację
Każdy pracodawca może wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich dla celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, o którym mowa w art. 92 kodeksu pracy. Takie uprawnienie daje art. 59 ust. 12 ustawy chorobowej. Dotyczy ono zarówno okresu pobierania wynagrodzenia, jak i zasiłku chorobowego. Z tego narzędzia może więc skorzystać szef, który ma wątpliwości, np. czy pracownik nie choruje zbyt długo. Dotyczy to zarówno okresu pobierania wynagrodzenia, jak i zasiłku chorobowego.
W takim wypadku ZUS wzywa pracownika na badanie kontrolne, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta