Awangarda nad Canal Grande
Miasto na lagunie fetuje Amerykankę, która 60 lat temu zakupiła pałac i przeniosła tam swoje zbiory sztuki nowoczesnej. A także zamieszkała na stałe
W Wenecji wszystko ma wielosetletnią historię – oprócz muzeum Peggy Guggenheim. Od 1951 roku właścicielka otworzyła pałac dla publiczności jako muzeum sztuki nowoczesnej. To właśnie miejsce należy do najczęściej odwiedzanych nad Canal Grande. W tym roku jest po temu podwójna okazja.
Założycielka kolekcji urodziła się 110 lat temu, a pół wieku później po raz pierwszy wystawiła zbiory podczas weneckiego biennale. W 1962 r. władze miasta przyznały jej honorowe obywatelstwo Serenissimy.
Niech żyje wojna
Skorzystała z zaproszenia ówczesnego dyrektora przeglądu, który oddał jej do dyspozycji niewykorzystany pawilon grecki. Budynek znajduje się na terenie Giardini, niedaleko ekspozycji Polonia. W 1948 roku w Wenecji reprezentował nas Jan Cybis – malarska zaprzeszłość w porównaniu z abstrakcjami Pollocka, Gorky’ego, Rothki przywiezionymi przez Peggy.
Córka „ubogiej” gałęzi żydowskiej familii (jej ojciec lekką ręką przeputał fortunę, następnie poszedł na dno wraz z „Titanikiem”)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta