Kiedy i ile można potrącić z wynagrodzenia pracownika
Potrącenia dopuszczalne są tylko wyjątkowo i do pewnych kwot. Nie możemy zabrać zatrudnionemu całego uposażenia. Jeśli postąpimy niezgodnie z prawem, zapłacimy grzywnę, nawet 30 tys. zł
Co można potrącić i w jakiej kolejności? Przede wszystkim sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz na pokrycie innych świadczeń. Następnie zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi. Dopiero w dalszej kolejności potrącamy kary pieniężne przewidziane z racji odpowiedzialności porządkowej pracowników nałożone przez pracodawcę.
Musimy jednak pamiętać, że po potrąceniach pracownikowi musi jeszcze coś z pensji zostać. I tak w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych, potrącenia możliwe są do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. W razie zaś egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.
Ważne są ograniczenia...
Potrącenia sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta