I upał, i chłód wymuszają na pracodawcy dodatkowe obowiązki wobec załogi
Jeśli nie dasz rady obniżyć temperatury powietrza w firmie, skróć pracę lub pozwól podwładnym odejść od maszyny. Gdy w pomieszczeniu jest stale powyżej 30 stopni Celsjusza, musisz urządzić pokój do wypoczynku
Zbliża się lato i upały, a wraz z nimi powracają pytania pracodawców i pracowników dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków pracy w tym okresie. Jaka musi być temperatura w pomieszczeniach, kiedy ma być klimatyzacja, czy szef musi dać pitną wodą, inne napoje, a może też dostarczyć posiłki?
Rozwój techniki i motoryzacji wyznacza też coraz wyższe standardy wyposażenia samochodów. Stąd nie dziwią pytania mobilnych pracowników, czy pracodawca musi im udostępnić auto z klimatyzacją, skoro w podróży spędzają sporą część dnia.
Jakie to przepisy
Podstawowe wymogi dotyczące odpowiednich warunków pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy ustanawia kodeks pracy i rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm., dalej rozporządzenie).
Pamiętajmy, że pracodawca musi chronić zdrowie i życie pracowników, zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunki pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Tak stanowi art. 207 § 2 k.p., a cały dział dziesiąty kodeksu pracy, poświęcony bezpieczeństwu i higienie pracy, określa obowiązki, jakie pracodawca musi spełniać co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta