Niezgłoszenie zatrudnionego jest przestępstwem
Za niewypełnianie obowiązków ubezpieczeniowych pracodawca może zostać pozbawiony wolności. I to na dwa lata
To najsurowsza z możliwych kar z art. 219 kodeksu karnego. Lżejsze to ograniczenie wolności i grzywna. A każdej z nich pracodawca może się spodziewać za naruszanie przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych, polegających na niezgłaszaniu, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszaniu nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość. Dotyczy to także zleceniodawców i stron innych umów, których zawarcie powoduje powstanie obowiązku zgłoszenia do ZUS.
Ochrona dla wszystkich
Powołany przepis stanowi ochronę dla wszystkich osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu. Karane jest więc także naganne postępowanie względem osoby wykonującej świadczenia na podstawie umowy-zlecenia lub innej powodujące po stronie pracodawcy (zleceniodawcy) obowiązek zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia społecznego.
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa) w art. 6 szczegółowo wymienia osoby, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta