Akta rejestrowe spółki a akta sprawy
O niepokojącej praktyce, jaka pojawiła się w warszawskich sądach rejestrowych, pisze aplikantka radcowska z Zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Zgodnie z nowym stanowiskiem sądów rejestrowych złożenie do akt rejestrowych spółki oryginału pełnomocnictwa do jej reprezentowania wraz z wnioskiem o rejestrację może się okazać niewystarczające do składania w imieniu spółki dalszych wniosków do tych akt.
Tak było do niedawna
Do tej pory do akt rejestrowych składało się oryginał pełnomocnictwa do reprezentowania danej spółki przed sądem rejestrowym wraz z wnioskiem o jej zarejestrowanie. Każdy kolejny wniosek dotyczący wpisu do rejestru składany był wraz z pismem w postępowaniu nieprocesowym, w którym pełnomocnik wnioskodawcy wskazywał, że oryginał pełnomocnictwa do reprezentowania spółki znajduje się w aktach rejestrowych prowadzonych przez ten sąd.
Taki sposób działania znajdował oparcie w art. 89 § 1 k.p.c., który stanowi, że pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa.
Dodatkowym uzasadnieniem tej praktyki był po pierwsze fakt, że do akt rejestrowych składany jest z reguły oryginał pełnomocnictwa, po drugie zaś zakres udzielanych pełnomocnictw, który zazwyczaj jest szeroki i obejmuje składanie wszelkich wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego w związku z funkcjonowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta