Z chorym możemy się rozstać najwcześniej po trzech miesiącach
Zdarza się, że osoba przyjęta na zastępstwo okazuje się lepszym pracownikiem niż nieobecny np. ze względu na stan zdrowia podwładny. Wówczas szef myśli o wypowiedzeniu umowy osobie zastępowanej. Kiedy takie oświadczenie woli należy wręczyć, gdy strony łączy drugi angaż na czas określony, kończący się dopiero w przyszłym roku, a pracownik chorował ponad trzy miesiące?
Odpowiada Piotr Ostapa, radca prawny kancelarii Mamiński & Wspólnicy sp.k.
W pierwszej kolejności należy ustalić, czy w takim przypadku dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Regułą w prawie pracy jest, że taki tryb zakończenia stosunku pracy znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony oraz umów o pracę na okres próbny. Ustawodawca przewidział również możliwość wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jak bowiem stanowi art. 33 kodeksu pracy, przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta