Unia potrzebna Polsce
Aby być skuteczna w Europie, Polska musi dostosować swoje instytucje i administrację publiczną do funkcjonowania w unijnej rzeczywistości – przekonuje były prezydent RP
Tuż przed wyborami do europarlamentu publikujemy opinie na temat szans i celów Polski w Unii Europejskiej. Nasze łamy udostępniliśmy politykom mającym do tej kwestii odmienne podejście: byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i byłemu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Polska w Europie była zawsze. Całe jej dzieje są nierozerwalnie związane z historią i cywilizacją europejską. Refleksja o „Polsce w Europie” jest ważna ze względu na dwa jubileusze: 20. rocznicę polskiego pokojowego przełomu, który zmienił świat, i piątą rocznicę przynależności do Unii Europejskiej. Trzeba więc, jak to przy okazji jubileuszu, odpowiedzieć na pytania: jak spełniły się nasze nadzieje? Jaki jest bilans tych lat dla Polski i Polaków?
To pytania konieczne, ale trzeba też znaleźć odpowiedź na następne, ważniejsze, bo dotyczące przyszłości Europy i Polski w Europie. Czy więc spełnione zostały nadzieje tych, którzy poparli ideę Unii Europejskiej w referendum i przyczynili się do naszej akcesji w 2004 roku? Wejście do Unii wiązało się dla nich z dwiema sprawami: umocnieniem bezpieczeństwa oraz szansą na przyspieszenie rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski, na poprawę jakości własnego życia. Czy to się udało?
Podstawa naszego bezpieczeństwa
Wejście do Unii Europejskiej stało się, oprócz członkostwa w NATO, podstawą naszego bezpieczeństwa. Nie ma obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta