Królowie dżungli
Mowgli i Tarzan są jednymi z najpopularniejszych bohaterów kultury masowej. Ucieleśniają mit o dzikusie, który jednocześnie przeraża i fascynuje
Tak się złożyło, że napisałem opowieść o indyjskiej puszczy i chłopcu wychowanym przez wilki... pióro poszło w ruch i zobaczyłem, jak zapisuje dzieje Mowgliego i zwierząt” – tak Rudyard Kipling, brytyjski pisarz i publicysta, wspominał w swoich zapiskach moment powstania „Księgi dżungli” (1894).
Kipling stworzył tę historię dla dzieci i młodzieży w szczególnym momencie. Druga połowa XIX wieku była czasem nasilonej ekspansji kolonialnej. Europa szukała nowych terenów do opanowania, surowców i rynków zbytu. W tym czasie na wyobraźnię czytelników oddziaływały powieści przygodowe, fascynujące egzotyką. Ich akcja sprowadzała się najczęściej do odkrywania miejsc nietkniętych wcześniej ludzką stopą. W ten sposób kultura popularna przełomu XIX i XX wieku przedstawiała kolonializm jako misję cywilizacyjną europejskich imperiów.
Twórczość Kiplinga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta