Praktyczny poradnik początkującego filmowca
I. Do filmowania pierwszy krok
Jeszcze na studiach postaraj się poznać ludzi z innych kierunków. Jeśli jesteś na wydziale reżyserii, dowiedz się, nad czym pracują osoby ze scenariopisarstwa (oczywiście, jeśli taki kierunek jest w twojej szkole filmowej) – być może znajdziesz tam materiał na swój debiut.
– Tak jest na przykład w Skandynawii. Już na studiach tworzą się pary scenarzysta – reżyser, szkoła do nich dołącza producenta i pracują trójkami. Uczą się razem pracować na sukces – Joanna Kos-Krauze, scenarzystka, reżyserka.
II. Inwestuj w siebie
Przeczytaj ustawę o prawie autorskim (znajdziesz ją na www.audiowizualni.pl > akty i ekspertyzy prawne), ustawę o kinematografii i rozporządzenie ministra kultury dotyczące przyznawania dofinansowania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (do pobrania na www.pisf.pl > akty prawne). Wiedziałeś, że wniosek o nie składasz nie ty sam, ale twój producent? Punkt dla ciebie. Nie wiedziałeś? Punkt dla nas
– słusznie zachęcaliśmy cię do lektury. Po co ci ona? Wiedząc dokładnie, jak działa polski system filmowy, łatwiej znajdziesz w nim miejsce dla siebie. Chcesz działać poza systemem? I tak możesz z niego korzystać. Patrz punkt niżej.
Zapisuj się na wszelkie możliwe kursy i szkolenia (gdzie ich szukać – patrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta