Uczelnia wystawi fakturę na tego, kto nabywa usługę
Nie ma przeszkód, aby przy dofinansowaniu nauki podwładnego uczelnia wystawiła fakturę na pracodawcę. W takim jednak wypadku musi podpisać umowę na usługi edukacyjne z pracodawcą, a nie ze studentem
Uczelnie wyższe świadczą, na podstawie zawieranych pisemnych bądź ustnych umów, usługi edukacyjne na rzecz osób fizycznych. W praktyce bardzo często otrzymują od studentów pisma, w których zostają poinformowane, że pracodawca zgodził się na dofinansowanie części kosztów nauki (np. 30 proc.). Warunkiem otrzymania dofinansowania jest jednak dostarczenie pracodawcy faktury VAT wystawionej przez uczelnię tytułem pokrycia części kosztów usługi edukacyjnej. Przykładowo, kwota całego czesnego za studia podyplomowe wynosi 7800 zł. Pierwsza rata należności jest już uiszczona (przed rozpoczęciem studiów). Druga oczekuje na wpłatę. Przy czym czesne płaci sam student. Natomiast pracodawca na podstawie otrzymanej faktury VAT zwraca mu na jego prywatny rachunek 30 proc. należności.
Uczelnie uważają, że nie ma podstawy prawnej, aby w takim wypadku wystawić fakturę na pracodawcę (nabywcą usługi jest bowiem konkretna osoba fizyczna, a nie jej pracodawca). Odmowa wystawienia faktury napotyka zdecydowany sprzeciw studentów i ich pracodawców. Kto ma rację w tym sporze?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta