Fiskus nakazuje korektę, ale nie wynika to z przepisów
Ustawa o VAT nie mówi o obowiązku korekty podatku naliczonego w razie zbycia w okresie korekty środka trwałego, który podlegał modernizacjom. Innego zdania są jednak organy podatkowe
Jeden z czytelników napisał, że w 2000 r. otrzymał aportem środek trwały. W latach 2001 – 2007 dokonywał modernizacji tego środka i odliczał podatek naliczony od zakupów związanych z modernizacją. Środek trwały służył do wykonywania działalności opodatkowanej VAT. W tym roku zamierza go sprzedać. Zastanawia się, czy konieczna będzie korekta VAT.
Ponieważ środek trwały został wniesiony aportem, z nabyciem nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego (w dacie aportu czynność ta, odmiennie niż teraz, nie była opodatkowana VAT).
Użytkowany przez czytelnika środek trwały spełnia definicję towaru używanego z ustawy o VAT (tzn. jest ruchomością używaną przez podatnika przez minimum pół roku, licząc od daty nabycia), więc jego sprzedaż będzie zwolniona z VAT. Mogłoby się więc wydawać, że kwestia sprzedaży nie powinna powodować żadnych skutków w zakresie podatku naliczonego. Wątpliwości może budzić jednak to, że środek trwały był modernizowany i podatnik odliczał podatek naliczony od zakupów z tym związanych.
Co mówi ustawa...
Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku towarów, które na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta