Brak wolnego nie zawsze oznacza, że pracownik dostanie dodatki
Możesz nie wypłacać nic ponad normalne wynagrodzenie, jeśli godziny pracy w sobotę nie spowodowały przekroczenia średniotygodniowej normy
– Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku. Okazało się, że musiałam wezwać jednego z nich do pracy w jedną sobotę i niedzielę na cztery godziny. Oddałam mu jeden dzień wolny – za niedzielę, ale nie mogłam porozumieć się z nim co do oddania dnia wolnego za sobotę, nie zrobiłam więc tego. Wprawdzie pracownik za czterogodzinną pracę w niedzielę otrzymał ośmiogodzinny dzień wolny, ale nie dałam mu dnia wolnego za sobotę, więc nie spowodowało to żadnego przekroczenia. Czy mam mu płacić jakieś dodatki za sobotę? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Pracownikowi za pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy należy się inny dzień wolny od pracy. Jeśli go nie otrzyma, najprawdopodobniej praca ta spowoduje przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. Pracownik dostanie więc dodatki z tytułu pracy nadliczbowej. Może się jednak zdarzyć, że takiego przekroczenia nie będzie, wtedy zostanie mu wypłacone tylko normalne wynagrodzenie.
Wyłącznie dzień poza firmą
Pracownikowi wezwanemu do pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnego tygodnia pracy należy się inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Pracodawca nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta