Narodziny Województwa Łódzkiego
90 lat od chwili utworzenia województwa łódzkiego minie dokładnie 2 sierpnia 2009 roku.
Okres ten w dziejach ponadtysiącletniego państwa polskiego może wydawać się krótkim epizodem, ale przypomnieć należy, że województwo łódzkie jest prawie rówieśnikiem Rzeczypospolitej, tej odrodzonej w 1918 r. po latach zaborów.
Decyzja sejmu ustawodawczego z 2 sierpnia 1919 roku rozpoczęła proces tworzenia wewnętrznych podziałów administracyjnych II Rzeczypospolitej oraz określiła charakter i strukturę władz wojewódzkich w odrodzonej Polsce. Za sprawą przywołanej ustawy sejmowej utworzone zostały w sierpniu 1919 r. województwa: białostockie, kieleckie, lubelskie, łódzkie oraz warszawskie.
Wolą ustawodawcy województwo łódzkie powstało z połączenia guberni kaliskiej i guberni piotrkowskiej. Od tej ostatniej odłączono trzy powiaty. Pierwsze w historii województwo ze stolicą w Łodzi obejmowało obszar o powierzchni 19 034 kilometrów kwadratowych i pod względem wielkości było 11. województwem II Rzeczypospolitej.
- Kontrowersje wzbudzała od początku kwestia wskazania ośrodka, który pełnić miał w przyszłości funkcje miasta wojewódzkiego. W rywalizacji o to zaszczytne miano udział wzięły trzy miejscowości: Łódź, Kalisz i Piotrków Trybunalski. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pytanie o to, które z tych miast powinno być siedzibą władz administracyjnych szczebla gubernialnego, względnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta