Darmowe korzystanie z lokalu wspólnika jest nieopłacalne
Najem pomieszczenia jest korzystniejszy od jego użyczenia. Nie powstaje wtedy przychód z nieodpłatnego świadczenia, a czynsz można zaliczyć do kosztów
- Wspólnik spółki z o.o., nieprowadzący działalności gospodarczej, zakupił prywatnie, na swoje nazwisko, lokal użytkowy. Czy może użyczyć ten lokal spółce, czy lepiej byłoby go wynająć? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 710 kodeksu cywilnego użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Użyczenie lokalu spowoduje u spółki powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Wartość tego nieodpłatnego świadczenia ustala się zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 3 tej ustawy, tj. w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu.
Natomiast umowa najmu ma charakter odpłatny. Czynsz z tego tytułu może być zaliczony do kosztów podatkowych spółki. Z uwagi jednak na to, że spółka wynajmowałaby lokal od wspólnika (czyli osoby z nią powiązanej), trzeba zwrócić uwagę, aby czynsz ten miał charakter rynkowy.
Przychód z najmu
Gdyby wspólnik wynajmował lokal w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, to najem taki generowałby dla niego przychód z tej działalności. Jeśli najem nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta