Za dwa tygodnie z samorządu zniknie jedna kategoria zatrudnionych
Od Nowego Roku pracownicy mianowani stracą swój status i automatycznie staną się osobami zaangażowanymi na bezterminowe umowy o pracę. Kierownicy jednostek muszą ich o tym poinformować
Od 1 stycznia 2012 stosunek pracy osób zatrudnionych na podstawie mianowania przekształca się w ten na umowę o pracę na czas nieokreślony. Tak mówi art. 54 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm., dalej ustawa z 2008 r.).
Trzy podstawy zamiast czterech
Kategorię pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie mianowania wprowadziła poprzednia ustawa o pracownikach samorządowych z 1990 r.
Wskazała ona cztery podstawy ich zaangażowania w samorządzie:
• wybór,
• mianowanie,
• powołanie,
• umowa o pracę.
Mianowani mogli być zatrudniani w zasadzie wyłącznie w urzędach gminy, jeśli przewidziały to ich statuty. Zasadniczo grupa mianowanych w samorządzie nie była zrównana ze statusem urzędników służby cywilnej, choć cieszyła się szczególnymi uprawnieniami. Dotyczyły one m.in. rozwiązania stosunku pracy oraz odmiennych niż w kodeksie pracy zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta