Umowy terminowe
Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączne zatrudnienie na podstawie kolejnych angaży terminowych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie mogło przekraczać 24 miesięcy.
Po wejściu w życie ustawy antykryzysowej liczba takich umów nie była limitowana liczbowo. Z prawnego punktu widzenia ważne było jedynie, aby łączna ich długość nie przekroczyła 24 miesięcy, chyba że przerwa między umowami wynosiła trzy miesiące.
Angaże na 1 stycznia 2012 r.
Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej do umów zawartych na czas określony trwających 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p. W praktyce oznacza to, że wyłączone na lata obowiązywania ustawy przepisy ochronne dotyczące umów na czas określony zawarte w art. 251 k.p. należy stosować do angaży zawartych na czas określony trwających 1 stycznia 2012 r. Umowa taka będzie zatem pierwszą w rozumieniu art. 251 k.p.
Następnie strony będą mogły zawrzeć kolejny angaż na czas określony, a potem kolejny z mocy prawa stanie się umową bezterminową. Zasada ta nie zadziała, gdy przerwa między kolejnymi umowami o pracę będzie dłuższa niż miesiąc. Nie obowiązuje ona także, gdy umowa o pracę została zawarta na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy albo w celu wykonywania pracy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta