Czasem opłaca się zmienić rok podatkowy
U przedsiębiorców rozliczających się z CIT rok podatkowy nie musi się pokrywać z kalendarzowym. W pewnych sytuacjach może trwać krócej lub dłużej niż 12 miesięcy
Można to wykorzystać do optymalizacji rozliczeń podatkowych. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wybór roku podatkowego odbiegającego od kalendarzowego ma znaczenie czysto formalne. Tymczasem zmiana taka może być instrumentem pozwalającym na skuteczne zmniejszenie obciążeń podatkowych.
Zastosowanie jej jako instrumentu polityki podatkowej możliwe jest dzięki specyficznemu mechanizmowi powodującemu wystąpienie roku przejściowego, trwającego od 13 do 23 miesięcy, w połączeniu z przepisami dotyczącymi rozliczenia straty podatkowej, jak również określającymi zasady regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.
30 dni ma spółka na powiadomienie urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego licząc od zakończenia ostatniego roku
Dwa warunki
Aby zmiana roku podatkowego była możliwa, muszą być spełnione warunki formalne przewidziane w art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT):
- zmiana roku podatkowego powinna wynikać z postanowienia zamieszczonego w statucie albo w umowie spółki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta