Prowadzenie firmy podczas pobytu na L4 pozbawia zasiłku
Osoba, która w czasie zwolnienia lekarskiego nie zaprzestaje aktywności w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, musi liczyć się z utratą prawa do chorobówki. Ale nie jest to reguła
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Zatem osoba, która prowadzi własną firmę (np. sklep, warsztat lub zakład usługowy) i której lekarz wystawi zwolnienie lekarskie, nie może w czasie stwierdzonej absencji zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego.
Wykluczone jest zatem np. dalsze zarządzanie swoim przedsiębiorstwem, zamawianie dostawy towarów czy ich odbiór, a także spotkania z klientami lub kontrahentami w celu uzyskania nowych zamówień. Nie wolno bowiem wykonywać żadnej pracy zarobkowej.
Zakaz zarobkowania
Przez taką pracę należy rozumieć wszelką aktywność zawodową, która ma przynieść zarobek (dochód), wykonywaną na każdej podstawie prawnej bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter. Zachowanie takie byłoby bowiem sprzeczne z faktem stwierdzonej niezdolności do pracy oraz z celem, w jakim wypłacany jest zasiłek chorobowy.
Co więc musi zrobić osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta