Trzy miesiące czy pół roku dłużej na wybranie dawnego wolnego
Pewne jest, że z zaległego wypoczynku za 2011 r. można skorzystać do końca września 2012 r. Ale nie jest już tak oczywiste, kiedy przedawnią się wakacje za 2008 r.
Zazwyczaj krezusom urlopowym koledzy zazdroszczą nagromadzonego przez lata wolnego. Oni sami za chwilę staną przed wyborem, czy iść szybko na urlop, czy pogodzić się z jego niechybną utratą. Niewykluczone, że w 2012 r. problem ten dotknie niewybranego wypoczynku z 2008 r.
W niebyt po trzech latach
Co do zasady zaległy, niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy przedawnia się – tak jak inne świadczenia ze stosunku pracy – po trzech latach od dnia, kiedy stał się świadczeniem wymagalnym.
Ten trzyletni termin przy urlopie rozpoczyna się z końcem roku kalendarzowego, za który przysługują wakacje. Sąd Najwyższy dopuścił jednak korzystniejsze dla pracowników określenie daty, od której zaczyna biec przedawnienie. Może być np. liczony od końca pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (wyrok z 11 kwietnia 2001, I PKN 367/00).
Przedawnienie prawa do urlopu grozi wszystkim tym, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta