O kwocie wolnej od potrąceń decyduje data wypłaty zajętej pensji
Dokonując potrąceń z wynagrodzenia pracownika na przełomie roku, od 1 stycznia zawsze stosujemy kwotę wolną ustaloną od nowej minimalnej płacy. Dotyczy to też pensji wypłaconej w tym miesiącu za grudzień poprzedniego roku
Potrącenia z wynagrodzenia za prace dokonywane na przełomie lat sprawiają trudności służbom płacowym firm. Największym problemem jest odpowiedź na pytanie, jaką kwotę wolną od potrąceń stosować do obowiązkowych potrąceń dokonywanych z pensji przysługującej zatrudnionemu w grudniu, a uiszczonej terminowo w styczniu, gdy np. firma reguluje płace zasadnicze dziesiątego dnia następnego miesiąca.
Wartość kwoty wolnej dla poszczególnych pracowników może się różnić. Zależy bowiem jeszcze od przysługujących zatrudnionemu kosztów uzyskania przychodu oraz od faktu, czy złożył w kadrach PIT-2 uprawniający do odliczania od zaliczek miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł).
W związku z brakiem regulacji tej kwestii w przepisach służby finansowe firm zastanawiają się, czy do wypłaconych w styczniu poborów należnych za grudzień stosować kwotę wolną obliczoną od minimalnej pensji w minionym czy w nowym roku kalendarzowym.
Jeszcze kilka lat temu przeważał pogląd, że w takiej sytuacji należy stosować kwotę wolną obliczoną od starej minimalnej płacy. Eksperci podpierali się przy tym zasadą, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a skoro tak, to np. minimalna pensja należna za grudzień 2011 r. wyniesie 1386 zł brutto miesięcznie (a nie 1500 zł brutto miesięcznie). Z tej reguły wyciągali też wniosek o kwocie wolnej – że w tych okolicznościach trzeba ją skalkulować na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta